Telefon: 0543 410 77 78

Adres: Etiler Mah. Tepecik Yolu Akgören Sok. Akün Apt. No:3 D:4 Beşiktaş, İstanbul

Kayropraktik

Kayropraktik ismi latince “elle uygulama“ anlamına gelen “cheir“ ve “praktikos“ kelimelerinden gelmektedir. Tüm dünyada yaygın bir şekilde birinci basamak sağlık hizmeti olarak verilen kayropraktik, kas iskelet sistemine odaklanan, girişimsel olmayan ve kanıta dayalı bir sağlık uygulamasıdır. Normal mekanik hareketliliğini yitirmiş eklemleri düzeltmek için elle uygulanan teknikler üzerine yoğunlaşır.

Kayropraktik tedavide omurga mekaniğini düzeltmek, omurga üzerine binen aşırı basıncı azaltmak, vücudun kendi kendine iyileşme kabiliyetini desteklemek amacıyla omurganın veya vücudun diğer bölümlerine manipülasyonlar gerçekleştirilir. Kayropraktörler manipülatif yöntemler üzerine aldıkları özel eğitimler sayesinde omurga üzerinde hassas düzeltmeler yaparak uygun hareketi geri kazandır ve fonksiyonlarını düzeltir.

Kayropraktörler, hastanın şikayetleriyle ilgili detaylı bir hikaye aldıktan sonra ağrının kaynağını bulabilmek için tüm vücudu ayrıntılı bir şekilde değerlendirerek kişiye özgü kapsamlı bir tedavi planı oluşturur ve uygular.

Kayropraktik aynı zamanda vücudu sakatlanmalardan koruyucu bir sağlık hizmetidir. Duruş bozuklukları, yanlış kullanımlar gibi alışkanlıklara bağlı olarak omurga, pelvis ve diğer eklemlerde gelişen, yapısal olmayan, fonksiyonel hareket kısıtlılıklarının da giderilmesini sağlar.

Bel ve boyun ağrısı gibi birçok durumda kayropraktik birincil tedavi yöntemidir. Bazı durumlarda medikal tedaviye ek olarak tamamlayıcı ve destekleyici tedavi seçeneği sunar. Kayropraktik tedavi, kronik rahatsızlığı olan hastalar için semptomatik rahatlama sağlamak için de kullanılabilir.

Kayropraktik tedavinin kullanıldığı bazı rahatsızlıklar:

  • Bel ağrısı
  • Boyun ağrısı
  • Baş ağrısı
  • Omurga incinmesi
  • Eklem burkulmaları
  • İş ve spor yaralanmaları
  • Fibromiyalji